פוסט

מהם מכרזי מחיר למשתכן ואיך זוכים בהם?

admin 05 מאי 2021
single
שתף

מכרזי "מחיר למשתכן" הם תוצר של תוכנית כלכלית בתחום הנדל"ן שיצאה לדרך בשלהי שנות ה – 90 ואפשרה למשפחות רבות בישראל לרכוש דירת מגורים חדשה במחירים נוחים במיוחד.
במסגרת פרויקטי מחיר למשתכן מוצע דיור בר השגה בעלויות מופחתת למי שעומדים בתנאי הזכאות.

כמו כן, מכרזי מחיר למשתכן מאפשרים לקוני הדירות באזורי הפריפריה לקבל מענק בסכום של 40,000 עד 60,000 שקלים מהמדינה, כתלות ביישוב. במדריך הבא נסביר מהם מכרזי מחיר למשתכן, איך נרשמים להגרלת מחיר למשתכן, וכיצד ניתן לזכות בהן.

מהם מכרזי מחיר למשתכן?

במכרזי מחיר למשתכן, קבלנים ויזמי נדל"ן המעוניינים לזכות במכרז לבניית פרויקטי דיור באזורים שונים בארץ, נדרשים להציע לציבור רוכשי הדירות אפשרות לקניית דירה במחיר אטרקטיבי. מכרזי מחיר למשתכן מנוהלים בפיקוח ממשלתי, באמצעות ועדות שתפקידן לוודא כי החברות המשכנות עומדות בסטנדרטים מוגדרים ובהתחייבויותיהן כלפי רוכשי הדירות.

איך נרשמים להגרלת מחיר למשתכן?

ההרשמה למכרזי מחיר למשתכן מתחילה בהנפקת אישור זכאות להשתתפות בהגרלות מחיר למשתכן, הכרוכה בתשלום סמלי. אישור הזכאות תקף למשך 12 חודשים ממועד הנפקתו, והוא מופק דרך אחת מחברות הרישום הפזורות ברחבי הארץ (באופן מקוון או בהגעה פיזית לסניפי החברה הרלוונטית – כנדרש במקרה של משפרי דיור). רשימת חברות ההרשמה המלאה מופיעה באתר השירותים והמידע הממשלתי של משרד הבינוי והשיכון.  

בשלב הבא, במידה ואתם עומדים בתנאי הזכאות למחיר למשתכן כפי שיוסברו בהמשך, תוכלו להירשם להגרלות עבור פרויקטי מחיר למשתכן שונים בהתאם למועדכי ההרשמה שיפורסמו באתר האינטרנט של משרד הבינוי והשיכון ובעיתונים. במידה ואין לכם גישה למחשב ולאינטרנט, תוכלו להירשם להגרלות מחיר למשתכן גם באמצעות עמדות המחשב הזמינות במחלקות הסיוע בדיור בסניפים המחוזיים של משרד הבינוי והשיכון.

איך זוכים בהגרלת מחיר למשתכן

על מנת לזכות בהגרלת מחיר למשתכן במתכונתה הנוכחית, יש צורך בראש ובראשונה לעמוד בתנאי הזכאות למחיר למשתכן כפי שנסביר בהרחבה בשורות הבאות. עדיפות בהגרלת מחיר למשתכן ניתנת למשתתפים שברצונם לקנות דירה בפרויקטים הנבנים בתחום השיפוט של הרשות בה הם גרים בשלושת השנים החולפות, או בארבע שנים מתוך העשור האחרון.

מחיר למשתכן זכאות לחסרי דיור

הזכאות למחיר למשתכן מותנית בעמידה בקריטריונים שלהלן:

 1. שיוך לאחת מקבוצות האוכלוסיה כדלקמן:

 • זוגות נשואים / זוגות ידועים בציבור החולקים משק בית משותף – בכל הגילאים.
 • זוגות העומדים להתחתן בתוך שלושה חודשים ממועד הגשת הבקשה לקבלת תעודת זכאות לפרויקט מחיר למשתכן – בכל הגילאים.
 • הורים גרושים שילדיהם אינם תחת חזקתם – עד גיל 35.
 • אלמנים או גרושים – מגיל 35 ואילך.
 • רווקים שאין בבעלותם דירה – בגילאים 26 ועד 35 רשאים להירשם למסלול "משתכן צעיר".
 • הורים עצמאיים שילדיהם הרווקים הנמצאים בחזקתם בני פחות מ – 21, ומתגוררים עמם בקביעות – בכל הגילאים.
 • הורים עצמאיים שהיו בעלי זכויות של עד 50 אחוזים בנכס שנמכר עקב גירושים או במסגרת נישואיהם טרום הגירושים, ולא היו בעלי זכויות אחרות כמוגדר לעניין "חסרי דירה".
 • זוגות מאורסים בני הקהילה הערבית – בכל הגילאים.
 • יחידים בעלי נכות ברגליים, עם אישור של משרד הבריאות להיותם רתוקים לכיסא גלגלים באופן קבוע ובעלי 75 אחוזי נכות קבועים לפחות – מגיל 21 ואילך.
 • יחידים בעלי 50 אחוזי נכות רפואית צמיתה ויותר, שהוכרה על ידי מוסד לביטוח לאומי ומזכה בקצבת ניידות וגמלת שירותים מיוחדים – מגיל 21 ואילך.
 • יחידים נפגעי פעולות איבה בעלי 50 אחוזי נכות צמיתה ויותר, עם זכאות לגמלה חודשית – מגיל 21 ואילך.
 • יחידים נכי משרד הביטחון בעלי 50 אחוזי נכות ויותר, עם זכאות לקבלת קצבה ממשרד הבטחון – מגיל 21 ואילך.
 1. עמידה בקריטריונים המגדירים "חסרי דירה" כדלקמן:

 • בשלוש השנים החולפות לא הייתה למשתתף בהגרלה בעלות על דירה או חלק ממנה העולה על 33% משווי הדירה.
 • למשתתף בהגרלה אין להם זכות בדירה הנמצאת בשלבי בנייה.
 • למשתתף בהגרלה אין זכות בנחלה של משק חקלאי / יישוב קהילתי.
 • בשלוש השנים החולפות המשתתף לא שכר דירה בדמי מפתח אשר חל לגביה חוק הגנת הדייר.
 • למשתתף בהגרלה אין זכויות בקרקעות המיועדות למגורים בשיעור העולה על 33%,
  בשלב בו ניתן להנפיק היתרי בנייה למגורים מתוקף התוכנית אשר חלה על קרקעות אלו.

מה קורה לאחר שנרשמים להגרלת מחיר למשתכן

כעבור 10 ימים מיום נעילת הרישום להגרלה, הגרלה ממוחשבת תיערך במשרד הבינוי והשיכון, ותקבע את המיקום של המשתתפים בהגרלה בתור לבחירת דירות. 

למותר לציין כי ככל שהמיקום של משתתף בהגרלה בתור לבחירת הדירה הינו גבוה יותר, כך הוא יקבל קדימות בתור לבחירת הדירה על פני משתתפים רבים יותר בהגרלה, ויהנה מהזדמנות לבחירה מתוך מגוון דירות רחב יותר לרבות, דירות פנטהאוס, דירות גן ודירות בקומות גבוהות. 

תוצאות ההגרלות יפורסמו באתר ההגרלות של משרד השיכון והבינוי, והנרשמים יקבלו גם הודעה רלוונטית לכתובת המייל שסיפקו במעמד הרישום, ובמידה וזכו בהגרלה ידרשו לבדוק את אפשרויות המימון הזמינות להם לרבות אישור עקרוני לקבלת משכנתא ולהתקדם לבחירת דירה וחתימה על הסכם מכר לו יהיו מעוניינים להתקדם למעמד הרכישה. 

לא זכיתם בהגרלת מחיר למשתכן? באתר משרד השיכון והבינוי תוכלו לבדוק אם נותרו דירות המוצעות למכירה בפרויקטים של מכרזי מחיר למשתכן ללא הגרלה.

להירשם לניוזלטר שלנו זה wise!