פוסט

אלו התנאים הטובים ביותר שתוכלו להשיג במחיר למשתכן

admin 05 מאי 2021
single
שתף

נטילת משכנתא היא לרוב הדרך היחידה שבאמצעותה יכולים זוגות צעירים ומשפחות בישראל לרכוש דירת מגורים. בשנות התשעים יצאה מדינת ישראל בתוכנית מחיר למשתכן, המאפשרת לזכאים לרכוש דירות במחירים אטרקטיביים.

מהו בעצם מחיר למשתכן? למי מיועדת התוכנית הזאת? מה היתרונות של מחיר למשתכן? מהם התנאים הטובים ביותר שניתן להשיג בתוכנית הזאת? למה כדאי להתייעץ ביועץ משכנתא להשלמת הליך ההלוואה? בשורות להלן נשיב לשאלות הללו בהרחבה. 

מחיר למשתכן – מה זה בעצם

מחיר למשתכן היא תוכנית שבמסגרתה ימכרו חברות גדולות אחוז מסוים מהדירות שהן בונות בפרויקטים שלהן במחיר מופחת. המחירים המופחתים יינתנו אך ורק לזכאים לכך. 

בדרך כלל מדובר בזוגות צעירים העומדים באמות המידה הנדרשות, רווקים בגילאים מסוימים או זוגות עם ילדים שאין ברשותם דירה והם אינם זכאים לדיור במחירים מסובסדים. בכל פרויקט יקצו הקבלנים מספר דירות או אחוזר מסוים מהדירות שנקבע מראש לצורך מכירה במחיר למשתכן.

היתרונות שמחיר למשתכן מזמן לכל הצדדים

היתרונות שמזמנת תוכנית מחיר למשתכן לקבלנים הם רכישת קרקע במחיר מופחת מרמ"י: רשות מקרקעי ישראל, וסבסוד לקבלנים על מחיר הנכס. היתרונות לזכאים הרוכשים דירות בפרויקטים כאלה הן מחירי דירות מוזלים, מענקים לרכישת דירות וכן אפשרות לקחת משכנתא על אחוז גבוה יחסית ממחיר הנכס. 

את האישור לזכאות מקבלים הזכאים ממשרד הבינוי, והאישור הזה מאפשר להם לרכוש דירה במחיר למשתכן. עם זאת, עקב ריבוי הפונים לקבלנים, נערכות מעת לעת הגרלות שרק הזוכים בהן זכאים לרכוש את הדירות בתנאים המשופרים.

יתרונות לקבלנים המשתתפים בפרויקט מחיר למשתכן

קבלנים שהשתתפו במכרז וזכו להיכלל בתוכנית מחיר למשתכן זוכים, כאמור לעיל, לקבל קרקעות במחיר מופחת מרשות מקרקעי ישראל. בדרך כלל משחררת רשות מקרקעי ישראל קרקעות לבניה במחירי השוק. 

זאת, כיוון שבסיכומו של עניין מדובר ברכוש המדינה, והמדיניות היא למקסם את הרווחים ממכירת רכוש זה. מקרקעי ישראל, ביחד עם הסוכנות היהודית וקק"ל, מחזיקים כיום יותר מתשעים אחוזים מהקרקעות בישראל וההכנסות ממכירת קרקעות תופסות חלק חשוב בתקציב המדינה. 

עם זאת, העברת הקרקעות במחירים מופחתים לקבלנים, מאפשרת להם להוזיל בצורה משמעותית את המחירים ללקוח הסופי, בלי לפגוע ברווחיות שלהם עצמם. 

יתרונות לרוכשי דירות במחיר למשתכן

כאמור, מי שזוכה להיכלל בתוכנית מחיר למשתכן, צריך לעמוד במספר אמות מידה לזכאות. עם אמות המידה הללו ניתן למנות גיל, הכנסה, מספר ילדים ואמות מידה אחרות. עם היתרונות של מחיר למשתכן לזכאים מיתן למנות כדלקמן:

  1. הנחה משמעותית לזוכים על מחיר הנכס: מדובר בהנחה של עד 200,000 ₪ על המחיר הנקוב של הדירה.
  2. סבסוד של עד 80% ממחיר הקרקע: מדובר בהטבה משמעותית המפחיתה את מחיר הקרקע, שהוא מרכיב משמעותי בעלויות הנכסים הנבנים עליה.
  3. אפשרות למשכנתא באחוזים גבוהים: אם רוכשי דירה ראשונה זכאים למשכנתא של עד 75% ממחיר הנכס, זכאים במחיר למשתכן זכאים למשכנתא באחוזים גבוהים יותר. זאת, משום שהגוף המלווה יכול לקחת את המחיר הריאלי של הנכס כבסיס לחישוב משכנתא, מה שמגדיל באופן אוטומטי את המשכנתא הריאלית.

התנאים הטובים ביותר שניתן להשיג במחיר למשתכן

בשורות לעיל מנינו את היתרונות העיקריים של רכישת דירות במחיר למשתכן. עם זאת, היתרונות יכולים לגדול אם הדירה שאותה רוכשים הזכאים נמצאת באחד האזורים המוגדרים על ידי המדינה כאזורי עדיפות. מחירי הדירות במחיר למשתכן באזורים אלה הם נמוכים מצד אחד, ומצד שני האפשרויות לנטילת הלוואת משכנתא בתנאים טובים הן משמעותיות. בשוק העבודה המודרני שבו אחוז הולך וגדל של עובדים מבצע את העבודה מהבית, עשויים עובדים רבים למצות את האפשרויות הנובעות ממעבר לאזורי עדיפות.

על תרומתו של יועץ משכנתא איכותי להשגת התנאים הטובים ביותר 

כאמור, ההשתתפות בתוכנית מחיר למשתכן עשויה להוות קרש קפיצה איכותי לרוכש. עם זאת, בסיכומו של עניין החתם חוזה משכנתא עם גוף מלווה – בנקאי או חוץ בנקאי. יועץ המשכנתאות ידאג לכך שהמשכנתא שתיבחר בסיכומו של עניין תהיה הטובה והמתאימה ביותר ללווים – הן מבחינת גובה המשכנתא והן מבחינת תנאי ההחזר, הריביות ותמהיל המשכנתא. ככל שהיועץ מכיר טוב יותר את העבודה ויש לו קשרים טובים יותר בבנק או בגופים אחרים, כך תנאי המשכנתא יהיו טובים יותר ויחסכו למשתתפים במחיר למשתכן כסף רב לאורך כל שנות החזר המשכנתא. 

להירשם לניוזלטר שלנו זה wise!