פוסט

משכון נכס קיים לטובת קניית נכס נוסף

משכנתא Wise 31 אוק 2022
single
שתף

כשיוקר המחיה עולה וזוגות רבים מתקשים לרכוש דירה ולקבל משכנתא, אחד הפתרונות המצוינים שניתן היה לעשות עד ספטמבר 2021 היה, משכון דירה של ההורים לטובת משכנתא -מה שנתן לזוגות רבים במדינת ישראל לקנות דירה למגורים מבלי לחפש פתרונות כיצד לאגור את ההון ההתחלתי.

משכון נכס קיים לטובת קניית נכס נוסף היה פתרון מדהים ובטוח עבור הבנק אך עם חלוף השנים יצר פערי מעמדות מאוד גדולים בחברה הישראלית בעיקר מול אלו אשר לא הייתה להם האפשרות למשכן נכס קיים, וכך בעצם לא היו יכולים לאפשר לעצמם דירה (שלא נדבר על דירה שניה או שלישית).

האם ניתן למשכן את הדירה היום לטובת משכנתא?

החל מספטמבר 2021 מממשלת ישראל העבירה בקשה לבנק ישראל שלא לאפשר משכון נכס קיים לטובת קניית נכס נוסף והמהלך הזה התבצע עקב עליית מחירי הדירות והידיעה כי למי שיש דירה אחת או שתיים, יוכל בקלות רבה לרכוש גם דירה שלישית ורביעית בשיטה הזאת, ואילו שלמי שאין דירה בכלל – יתקשה לרכוש נכס ראשון עקב עליית מחירי הדירות.

אבל כמו בכל מצב בחיים שבו אוסרים על אנשים לעשות משהו, בדיוק במצבים האלו נולדות להן שיטות חדשות שרואות אור ופעולה והחל מספטמבר 2021 נוצרה שיטה חדשה לרכישת דירה נוספת שאומנם לא נעשית באמצעות משכון נכס קיים לטובת קניית נכס נוסף אלא, שניתן למשכן את הנכס שלכם ולקבל משהו אחר תמורתו.

איך ניתן בימינו לרכוש דירה באמצעות דירה קיימת

אז למרות שבנק ישראל אוסר על משכון נכס קיים לטובת קניית נכס נוסף, מה שכן ניתן לעשות במצב הזה זה למשכן את הנכס של ההורים לטובת לקיחת הלוואה (למשל 300 אלף ₪) וכך בעצם לילדים יהיה את ההון הדרוש לרכישת דירה ראשונה.

אחת הבעיות שישראל מתמודדת איתן החל מעליית המחירים שהחלה כבר מראשית 2008 זה, שבנק ישראל מעניק משכנתא לדירה בגובה 75% בלבד מסך ערך הדירה, ואילו שאת ה- 25% הנותרים, צריכים הזוגות הצעירים לאגור בכוחות עצמם (ובדיוק כאן נשאלת השאלה: "כיצד בדיוק הם יאגרו את הסכום הזה?" אם לא ההורים שלהם שעד ספטמבר 2021 היו יכולים למשכן את הדירה שלהם לטובת קניית נכס נוסף).

אז אומנם החוק השתנה, אבל היתרון הוא שעדיין הרבה זוגות היום יכולים לרכוש דירה בשיטה הזאת –  שההורים שלהם ימשכנו את דירתם ויביאו להם הון התחלתי, החיסרון היחיד בשיטה הזו זה, שהזוגות הצעירים חייבים להראות לבנק משכורות הגבוהות פי 3 מסך תשלום ערך המשכנתא החודשית שלהם כדי שהבנק ייתן להם אישור ללקיחת משכנתא.

כך, שאם ההורים שלכם אכן משכנו את הבית שלהם וקיבלו הלוואה גבוהה שמספיקה עבור 25% מסך ערך הדירה, והזוג הצעיר לא קיבל עדיין אישור למשכנתא – רכישת הדירה לא תצא לפועל.

האם בעלי דירות בישראל יכולים לרכוש דירה שניה על ידי משכון הדירה הראשונה?

אם מקודם דיברנו על כך שההורים לא יכולים למשכן את הנכס שלהם לטובת קניית נכס נוסף לילדיהם, אז גם עבור עצמם הם לא יכולים לעשות זאת ובמידה וההורים שלכם ירצו לרכוש דירה שניה – הם יצטרכו לאגור הון עצמי לדירה שניה שיעמוד על 50% מערך הדירה (בעוד שבנק ישראל מאשר לתת משכנתא בגובה 50% בלבד עבור דירה שניה).

הסיבה למגבלות הללו כמו שכבר ציינו אלו הן עליות המחירים בשוק הנדל"ן שבשנים האחרונות כבר הכפילו את עצמם ובכדי למנוע מהמחירים לעלות עוד, מונעת הממשלה בשיתוף בנק ישראל לרכוש דירות במהירות גבוהה.

אך אם בכל זאת יש לכם את הכסף המיועד לרכישת דירה שניה, ואתם מעוניינים לחשב את תשלום המשכנתא שלכם, מחשבון משכנתא פשוט יוכל לסייע לכם לחשב את העלות החודשית שאתם תצטרכו לשלם אותה.

לוקחים משכנתא עם משכנתא WISE

משכנתא לדירה לוקחים עם חברת משכנתא WISE שמתחייבת לעזור לכם להשיג את המשכנתא בתנאים הנוחים והמשתלמים ביותר עבורכם, מה שיחסוך עבורכם עלויות נוספות בעתיד. 

החלום הגדול של כל אדם בישראל זה, שהוא יוכל לרכוש דירה למשפחתו ולחיות במקום המועדף עליו! אנחנו במשכנתא WISE נעזור לכם להגשים את החלום שלכם ולעשות את הצעד המשמעותי בחיים שלכם בדרך לקניית דירה.

להירשם לניוזלטר שלנו זה wise!