פוסט

עולים חדשים? אל תוותרו על מה שמגיע לכם

admin 05 מאי 2021
single
שתף

מדינת ישראל חרתה על דגלה את קליטת העלייה. עולים חדשים המגיעים לישראל מכוח חוק השבות, זכאים למגוון זכויות – הן בתחום הדיור והמשכנתאות. המטרה של הזכויות הללו היא להקל על העולים החדשים את חבלי הקליטה במדינת ישראל אך לעתים מתקשים עולים חדשים לדעת מהן זכויותיהם בתחומים אלו. 

לכן במדריך שלפניכם נסביר מהי משכנתא לעולים חדשים בתנאי זכאות של משרד השיכון, מהם תנאי הזכאות להלוואת משכנתא לעולים, איך מנפיקים תעודת זכאות למשכנתא לעולים חדשים, ומי יכול לסייע בקבלת ההלוואה המיוחלת. לגזור ולשמור.

מי נחשב עולה חדש לעניין סיוע בדיור וקבלת משכנתא?

עולה חדש הוא כל אדם הזכאי לעלייה על פי חוק השבות ובן זוגו. מדינת ישראל נוהגת מזה שנים רבות להעניק מעמד של עולים חדשים גם למי שאינם נחשבים יהודים על פי ההלכה, אך זכאים למעמד של עולה חדש על פי חוק השבות. בעשורים האחרונים עלה מאד מספרם של עולים חדשים המנצלים את זכותם לעלות לישראל על פי חוק השבות. אבל אינם נחשבים יהודים על פי ההלכה ואף אינם רואים עצמם כיהודים.

הזכויות העיקריות של עולים חדשים במדינת ישראל

עולים חדשים המגיעים לישראל זכאים למגוון רחב של זכויות. הזכויות הללו מתחלקות באופן כללי לשלושה חלקים: סיוע כספי ישיר הניתן באמצעות קצבאות ותשלומים שונים, סיוע בצורת הטבות מס וסיוע בדיור.

סיוע ברכישת דיור לעולים חדשים והטבות מס ברכישת דירה או עסק

עולים חדשים זכאים לסיוע בקבלת משכנתא לרכישת דירה בתנאי זכאות של משרד השיכון. ההטבה עשויה להגיע לכדי 90% מערך הנכס שנרכש. יתר על כן, עולים חדשים עשויים להיות זכאים גם לקבלת הטבה במס רכישה לעולה, על רכישת דירה או עסק, וכן הנחות בתשלומי הארנונה. למותר לציין כי הטבות המס מסיעות בעיקר לעולים שהצליחו להיקלט בשוק העבודה ויש להם הכנסה קבועה מעבודה או מעסק.

מהי משכנתא לעולים חדשים ומה מטרתה?

משכנתא לעולים חדשים היא הלוואה לרכישת דיור, הניתנת בתנאים מועדפים ובריביות אטרקטיבית מאלו שמציעים הבנקים למשכנתאות לאזרחים ילידי הארץ. הסיוע הנ"ל מוצע לעולים העומדים בתנאי הזכאות מטעם משרד השיכון.

מטרת המשכנתא לעולים חדשים הינה לאפשר לעולים חדשים בישראל לקנות נכס ראשון למגורים. אף שמדובר בהלוואה מסובסדת מטעם משרד השיכון, חשוב לדעת כי עולים חדשים זכאים עדיין להגיש גם בקשה לקבלת משכנתא רגילה כאשר הסיוע של משרד השיכון אינו מספיק לרכישת הנכס. 

מהם תנאי הזכאות להלוואת משכנתא לעולים חדשים בתנאי זכאות?

כדי לקבל משכנתא לעולים חדשים יש צורך בתעודת עולה חדש תקפה ואסמכתא לכך שלמבקש ההלוואה אין בעלות על  נכס נדל"ן אחר למגורים. ההלוואה מוצעת הן למשפחות עם ילדים והן למשפחות ללא ילדים, משפחות חד הוריות ואף לעולים יחידים. חשוב לציין כי

תוקפה של הזכאות למשכנתא לעולים חדשים כיום הוא למשך 15 שנים. 

היקף הסיוע בנטילת משכנתא לעולים חדשים בתנאי הזכאות של משרד השיכון, תלוי בסכום הנקודות שמבקש המשכנתא צובר על פי מספר פרמטרים כדלקמן:

  • הוותק של העולה בארץ 
  • מספר הילדים של העולה 
  • האזור המבוקש לקניית הדירה

איך מנפיקים תעודת זכאות למשכנתא לעולים חדשים

הנפקת תעודת זכאות למשכנתא לעולים חדשים מתבצעת על פי השלבים הבאים:

  • מרכזים תעודות ואישורים רלוונטיים – קבלת תעודת זכאות למשכנתא לעולה חדש, כרוכה בהצגת תעודת עולה, ת"ז, תעודת נישואים ואישור על שירות צבאי.
  • פונים לבנק למשכנתאות – כל בנק מבין הבנקים למשכנתאות בישראל מוסמך לעזור לעולה בהנפקת תעודת הזכאות למשכנתא לעולים. הטיפול בנושא מחויב בתשלום אגרה.
  • רושמים את המשפחה הגרעינית בתעודת הזכאות.

מרגע הנפקת התעודה, היא תקפה למשך 12 חודשים בלבד שלאחריהם תידרש הנפקת תעודת זכאות חדשה במידה והזכאות למשכנתא לא מומשה.

סיוע בקבלת משכנתא לעולים חדשים

עולים חדשים זכאים באופן כללי לקבלת סיוע בקבלת משכנתאות. התהליך למימוש הזכויות הוא לא מסובך במיוחד, אבל לעיתים נדרש סיוע בהוצאה שלו מן הכוח אל הפועל.
במקרים כאלה, הסתייעות בשירותיו של יועץ משכנתאות עשויה להיות פתרון הולם למי שאינו מוצא את עצמו בסבך הבירוקרטיה. זאת, בנוסף לסיוע אפשרי בהשגת התנאים הטובים ביותר למשכנתא, שהיא תחום התמחותו העיקרי של מומחה המשכנתאות.

להירשם לניוזלטר שלנו זה wise!