פוסט

כמה משכנתא אפשר לקחת על דירה שניה

משכנתא Wise 24 אוק 2022
single
שתף

אחד הצרכים הבסיסיים של האדם בחייו, זו הזכות לקנות בית במדינה שבה הוא חי. בישראל, בדומה לשאר מדינות העולם, האנשים יכולים לממש את הזכות הזו על ידי לקיחת משכנתא (הלוואה ארוכת טווח) בעוד שהחוקים החדשים מזה שנים אחרונות גורסים כי על האדם שלוקח משכנתא, לשים אחוז התחלתי משווי הנכס. 

בעצם, החוק במדינה גורס כי על כל זוג שמעוניין לקחת משכנתא לדירה, יש לשים סכום התחלתי של 25% בתנאי שמדובר בדירה הראשונה של בני הזוג, ואז רק הזוג יוכל לקחת משכנתא מהבנק של 75%.

בשביל לקחת משכנתא מהבנק, אתם תצטרכו להראות לבנק כי סך כל ההכנסות המשותפות שלכם אינו פוחת מסכום המשכנתא שתשלמו כפול 3.

הבנק בישראל טוען כי משפחה ממוצעת בישראל יכולה לשלם שליש מהכנסותיה עבור המשכנתא שנלקחה – אבל, לא יותר משליש מהסכום.

כך, שתשלום המשכנתא בישראל מגביל את הזוגות לעד שליש מסך כלל ההכנסות החודשיות שלהם.

ומה קורה אם הזוג מעוניין לקחת משכנתא לדירה שנייה?

אם במקרה יש לכם דירה ראשונה ואתם מעוניינים לקנות דירה שניה ולקחת עליה משכנתא – אז דעו לכם שהבנק נותן רק 50% מהמשכנתא עבור רכישת דירה שניה (זה אומר שצריך להיות לכם בידיים מחצית מעלות הדירה, בכדי לרכוש דירה שניה).

אגב, חשוב שתדעו כי בישראל קיים גם מס רכישת דירה שניה (ואם במקרה אתם תהיו מעוניינים לרכוש דירה שניה, תשלום המס על כך יעמוד על 8 אחוז מסך ערך הדירה כולה).

הסיבה לכך שאחוז המשכנתא גדל אם אתם מעוניינים לקנות דירה שניה היא, שהבנק חרד למצבכם בדבר החזר המשכנתא, ולכן, מחייב אתכם לשים סכום התחלתי של 50% מהמשכנתא.

האם יש הגבלת גיל ללקיחת משכנתא?

אין הגבלת גיל ללקיחת משכנתא אך, ישנם קריטריונים מסוימים שחשוב שתבינו אותם לפני שתרצו לקחת משכנתא (בישראל לפחות).

בעצם, כל מי שלוקח משכנתא צריך להבין כי המשכנתא נלקחת למספר שנים מסוימות. ישנם אנשים שלוקחים משכנתא לעשר שנים ויש כאלה שלעשרים, כאשר מקסימום טווח השנים הגדול ביותר שהבנק יכול לאשר לקיחת משכנתא הינו 28 שנה.

כמובן שאחוז הריביות משתנה עם טווח השנים ומומלץ לקחת משכנתא לכמה שפחות זמן (ממש כמו בהלוואה רגילה, מי שלוקח משכנתא לתקופת שנים ארוכת טווח, ישלם עבור המשכנתא ריבית גדולה יותר במצטבר).

כך, שאם אתם בני 50 ונותרו לכם 15 שנה לפנסיה, ואתם מעוניינים לפרוש את המשכנתא יותר מ15 שנה (פה בדיוק תהיה הבעיה), כי הבנקים מעדיפים שלא לתת לאנשים לשלם משכנתא מעבר לגיל הפרישה.

איך לחשב את סכום המשכנתא שיהיה עלי לשלם?

אם אתם מעוניינים לדעת כמה תצטרכו לשלם משכנתא עבור דירה מסוימת, הרי שמחשבון משכנתא יכול לסייע לכם בחישוב המתאים.

במחשבון משכנתא אתם תצטרכו להקליד את נתוני הגילאים של בני הזוג, להכניס את סכום המשכורות הכללי ותצטרכו לבחור את מספר השנים שאתם מעוניינים לשלם עליהם משכנתא.

אתם תוכלו לשים לב שככל שתיקחו את המשכנתא למספר שנים רב יותר, כך גם סכום המשכנתא שתשלמו יקטן.

האם ניתן לשעבד דירה לטובת לקיחת משכנתא?

עד אמצע שנת 2021, היה ניתן לשעבד את הדירה הראשונה שלכם ולקחת משכנתא חדשה לטובת דירה שניה, הבעיה במהלך הזה יצרה מעמדות בחברה שלנו וממשלת ישראל אסרה על הבנקים להעניק משכנתאות חדשות בשעבוד דירה קיימת.

בעצם, כל מי שהייתה לו דירה עד אמצע שנת 2021, יכל בקלות יתרה לרכוש דירה שניה בכך שמשכן את הדירה הראשונה ולקחת משכנתא חדשה לטובת הדירה השנייה. מה שיצר פער גדול מאוד בין אנשים שאין להם דירה כלל לאנשים שיש בבעלותם דירה קיימת.

מי זקוק למשכנתא לדירה שניה בישראל?

אולי תתפלאו לשמוע זאת, אך זוגות רבים מעוניינים ברכישת דירה שניה, במיוחד עקב העובדה כי יוקר המחיה עולה וכן גם מחירי הדירות ממשיכים לעלות, זה למה משתלם במיוחד לקחת משכנתא לדירה שניה ואולי אפילו להשכיר את הדירה לדייר מסוים כדי שעלויות המשכנתא יצומצמו לכם בהוצאות החודשיות.

דירה שניה זו גם דרך מצוינת להבטיח את העתיד הפנסיוני שלכם. משכנתא לדירה שניה אומנם יכולה להכביד על חלק מהמשפחות אבל, מה שבטוח בעסקה הזו זה, שהיא משתלמת בעיקר בגילאים המתקדמים יותר, כאשר אנשים יוצאים לפנסיה ומתחילים לקבל קצבאות נמוכות יותר על פני המשכורות שהיו מגיעים אליהם לפני כן.

שכירות מדירה שניה יכולה להניב עבורכם הכנסה משתלמת ביותר שכן, מומלץ שלא לבנות את העתיד הכלכלי והפנסיוני רק על סמך קצבאות הפנסיה שלנו.

משכנתא WISE – המשכנתא המשתלמת ביותר שתוכלו למצוא

אנחנו במשכנתא WISE מתחייבים לעזור לכם להשיג את המשכנתא המשתלמת ביותר בתנאים האטרקטיביים והנכונים עבורכם או עבור משפחתכם.

חשוב לנו מאוד שכל הלקוחות שלנו יהיו מרוצים מהשירות שאנחנו מעניקים ולכן, לפני שאנחנו מתחילים לפעול, אנחנו נשמח לערוך איתכם הכרות ראשונית ולקבל עליכם את המידע הכללי והמקיף אודות ההכנסות שלכם והכספים שיש בבעלותכם (כי רק ככה אנחנו נוכל להשיג עבורכם את הדירה שתמיד חלמתם עליה) והכי חשוב – רק בדרך הזו, אנחנו נוכל לסייע לכם להשיג הלוואת משכנתא בתנאים הטובים ביותר.

בנקים שונים בישראל מעניקים משכנתאות בריביות משתנות ובתנאים שונים, ישנם אפילו אנשים שמעדיפים לעשות מחזור משכנתא לאחר מספר שנים, ולבחון מחדש את תשלום הריביות וגובה המשכנתא החודשי.

לנו במשכנתא WISE יש את האפשרות לעזור לכם עם משכנתא בתנאים המשתלמים ביותר שתחסוך לכם עלויות גבוהות על ריביות עתידיות. השאירו את פרטיכם באתר שלנו ואנחנו נדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ביותר, כדי שאתם תוכלו לזכות במשכנתא חדשה בקלות ובמהירות.

מאמר זה נכתב באדיבות עו"ד מומחה לנדל"ן ומקרקעין נאור גלברג.

להירשם לניוזלטר שלנו זה wise!